Аспартатамінотрансфераза (АсТ)

Аспартатамінотрансфераза (АСТ) - це фермент, який знаходиться у всіх клітинах організму, але найбільший його вміст в  серці і печінці і, в меншій мірі, в нирках та м'язах. У здорових пацієнтів активність АСТ в крові невелика. Найбільш різкі зміни активності АСТ спостерігаються при пошкодженні серцевого м'яза та захворюваннях печінки. Активність ферменту підвищена у 93-98% хворих на інфаркт міокарда, і збільшується в 2-20 разів. При цьому АСТ підвищується у сироватці через 6–8 годин, максимальна активність досягає через 24–36 годин, знижується до нормального рівня до 5–6 днів. Існує залежність між розмірами вогнища некрозу у серцевому м'язі та рівнем АСТ у сироватці крові. Розширення зони інфаркту призводить до появи другого циклу підвищення активності.

АСТ підвищується також при гострому гепатиті та інших тяжких ураженнях гепатоцитів, метастазах у печінці. Важливим показником є ​​співвідношення активності АСТ/АЛТ (коефіцієнт де Рітіса), його значення доцільно розраховувати лише за підвищеної активності одного або обох ферментів. Збільшення коефіцієнта понад 1,4 відзначають при цирозах, тяжких алкогольних та токсичних ураженнях печінки, що є свідченням глибокого некрозу гепатоцитів. При неускладнених вірусних гепатитах чи неалкогольних ураженнях печінки значення коефіцієнта не перевищує 1,0. При інфаркті міокарда активність АСТ незначно збільшується, тому коефіцієнт де Рітіса різко зростає.

Показання для призначення

  • Виявлення пошкоджень печінки. Як правило, тест на АСТ призначається разом з аналізом на Аланінамінотрансферазу (АЛТ) або як складова частина загального аналізу функціонування печінки.
  • Показник АСТ в крові часто зіставляється з результатами інших аналізів, наприклад на лужну фосфатазу (ЛФ), загальний білок і білірубін, для визначення конкретної форми захворювання печінки.
  • Для контролю за ефективністю лікування захворювань печінки.
  • Відстеження здоров'я пацієнтів, що приймають ліки, потенційно токсичні для печінки. Якщо активність АСТ підвищується, пацієнта можуть перевести на прийом інших ліків.

    Одиниці виміру - Од/л

     

    Референтні значення:
    Діти від 1 до 6 міс. до 84
    Діти від 6 міс. до 1 року до 84
    Діти від 1 до 3 років до 56
    Діти від 3 до 6 років до 52
    Діти від 3 до 12 років до 51
    Дівчата від 12 до 17 років до 27
    Хлопці від 12 до 17 років до 23
    Жінки до 32
    Чоловіки до 40
Вартість 100 грн
Код: 2102
Термін виконання (днів) - 1
Матеріал для дослідження: Венозна кров


Метод дослідження - Кінетичний

Базується на залежності швидкості хімічних реакцій від концентрацій реагуючих речовин