Гама-глутамілтрансфераза (ГГТ)

Гама-глютамілтранспептидаза (ГГТ) - фермент, який знаходиться в клітинах печінки і жовчовивідних шляхів і є каталізатором певних біохімічний реакцій. У кровоносному руслі вона не міститься, тільки в клітинах, при руйнуванні яких їх вміст потрапляє в кров. У нормі частина клітин оновлюється, тому в крові виявляється певна активність ГГТ. Якщо гине багато клітин, її активність може підвищуватися досить суттєво.

Тест на ГГТ - найчутливіший аналіз щодо застою жовчі - холестазу. Активність ГГТ при перешкоджанні відтоку жовчі, наприклад при каменях в жовчних протоках, підвищується раніше, ніж активність лужної фосфатази. Однак, це підвищення не специфічне, так як воно відбувається при більшості гострих захворювань печінки і жовчних ходів, наприклад при гострому вірусному гепатиті або раку, і зазвичай такий результат не дуже інформативний при встановленні конкретного захворювання або стану, який викликав пошкодження печінки.

На відміну від інших печінкових ферментів, виробництво ГГТ стимулюється алкоголем, тому в осіб, що зловживають ним, її активність може бути підвищена навіть при відсутності захворювання печінки.

Крім того, вироблення ГГТ стимулюється деякими ліками, включаючи фенобарбітал і парацетамол, тому на тлі їх прийому можна очікувати підвищення ГГТ без пошкодження печінки.

ГГТ також міститься в нирках, селезінці, підшлунковій залозі, головному мозку, простаті, і збільшення її активності неспецифічні тільки для порушень печінки.

Показання для призначення

  • При виконанні стандартних діагностичних панелей, які можуть використовуватися при планових медичних оглядах, при підготовці до хірургічного втручання.
  • При виконанні "печінкових проб", які використовують для оцінки функції печінки.
  • При скаргах на слабкість, втому, втрату апетиту, нудоту, блювоту, болі в животі (особливо в правому підребер'ї), жовтяницю, потемніння сечі або освітлення калу, свербіж шкіри.
  • При підозрі на зловживання алкоголем або при спостереженні за пацієнтами, які проходять лікування від алкоголізму або алкогольного гепатиту.

Одиниці виміру - Од/л

 

Референтні значення:
Діти від 1 до 6 міс. до 204
Діти від 6 міс. до 1 року до 34
Діти від 1 до 3 років до 18
Діти від 3 до 6 років до 23
Діти від 6 до 12 років до 17
Дівчата від 12 до 17 років до 33
Хлопці від 12 до 17 років до 45
Жінки 5 - 36
Чоловіки 8 - 61

 

Вартість 120 грн
Код: 2103
Термін виконання (днів) - 1
Матеріал для дослідження: Венозна кров


Метод дослідження - Ферментативно-колориметричний